“Tevhidi Sosyal Düşünce”

Ekonomik Kazanç Elde Ettiğimiz Sürece İnsanlar Katledilebilir

Kapalı kapılar ardında yatırımcılar ve borsa analistleri ile görüşen silah sanayisi yöneticileri toplu katliamları daha fazla para kazanmak için bir fırsat olarak görmektedir. Halk bu trajik toplu katliamları ümitsizlik içinde izlerken, silah satıcıları satış rekorları kırmaya devam etmektedir. Döngü şu şekilde işlemektedir:

  • Her toplu katliamdan sonra silahsızlanma konusunda nutuklar atılmaya başlanır.
  • Ulusal Ateşli Silahlar Birliği (UASB) ve diğer silah savunucuları saldırının Amerikan Anayasasının İkinci Değişikliğine aykırı olduğunu savunur.
  • Bunun üzerine silah ve mühimmat üreticileri UASB’ye doğrudan ya da silahların satış ücreti üzerinden belli bir oranda bağışta bulunur.
  • Silahlanma haklarının ellerinden alınacağını düşünen halk da panik halinde silah ve mühimmat almaya yönelir.
  • Bu da silah satıcılarının, silah üreticilerinin ve yatırımcıların servetlerine servet katması ile sonuçlanır.

Silah Dağıtıcıları

                Önde gelen bir silah ve mühimmat perakende şirketi olan Dick’in Spor Malzmeleri adlı firmanın en üst düzey yönetisi Ed Stack, 2014 yılının Eylül ayında düzenlenen Goldman Sachs Küresel Perakendeciler Konferansında “Silah piyasası seçimlerden ve Sandy Hook İlkolunda yaşanan 20 çocuk ve 6 yetişkinin vurulduğu trajedinin ardından oldukça hareketlendi” dedi. Stack sözlerine “müşteriler silah kanunumuzda değişikliğe gidileceğini düşündüğü zamanlarda piyasada panik alımları yaşanmaka” diyerek devam etti.

                Silah satan bir perakende firması olan Cabela’nın en üst düzey yöneticisi olan Tommy Millner da 2014 yılında Nebraska eyaletinde düzenlenen bir yatırımcı konferansında, gelecek yılki seçimlerde Obama’nın tekrar seçilmesinin satışları arttıracağını düşündükeleri için 2012 seçimlerinden önce stok arttırımına gitme kararı aldıklarını ve seçimlerden sonra gerçekleşen Sandy Hook katliamı sonrasında satışların “deli gibi” arttığını söyledi.

Silah ve Mühimmat Üreticileri

            Smith & Wesson firmasının baş yöneticisi James Debney 2013 yılında düzenlenen bir konferansta, “Sandy Hook katliamının ve silahsızlanma yönünde yapılacak düzenlemelerin konuşulmaya başlanmasının” satışları ciddi oranda arttırdığını ve silahsızlanma yönünde daha sıkı önlemler alınabileceği korkusunun birçok kişiyi ilk defa silah almaya sevk ettiğini söyledi

                Smith & Wesson firmasının mali yöneticisi Jeff Buchanan da 2015 yılının eylül ayıonda yapılan bir konferansta yatırımcılarına her katliamdan sonra çok fazla sayıda alım olduğunu, 2016 yılında yapılacak seçimler öncesinde görüşlerin belirsiz olmasına rağmen silahsızlanma konusunun politikacıların ajandalarında olacağını söyledi.

                Bir silah firmasının baş yöneticisi olan Mark DeYoung ile 2013 yılında yapılan bir konferansta Birçok firma için danışmanlık hizmeti veren Gautam Khanna’nın toplu katliamlar sonrası fiyat artışı olup olmayacağı sorusuna yaşanan olaylar çok üzücü olsa da şirketlerinin artan talepleri karşılamaya devam edeceğini ve artan talep karşısında da fiyatlarda bir takım hareketlenmelerin olabileceğini söyleyerek cevap verdi.

Kaynak: https://theintercept.com/2015/12/03/mass-shooting-wall-st/

 

Yorum:

Ekonomik kazanç sağlamak için her yolu mübah gören ve “bırakınız yapsınlar” anlayışı ile hareket eden “Üstün” (!) Batı Medeniyeti için vahşet ve katliamdan ekonomik kazanç elde etmenin yeni bir olgu olmadığı aşikârdır. Var olan her şeyi “ekonomik kazanç getirisine” göre sınıflayan bu zihniyetin ölümü de bu şekilde görmesi gayet tabiidir. Ahlakın dinden koparılmasıyla Kapitalizm ve Kapitalist girişimci tarafından inşa edilmeye çalışılan ve tamamen maddiyat merkezli ahlak kavramı çerçevesinde yoğurulan bir zihniyetten de “yaşananlar için üzgünüz ancak bizim de yürütmemiz gereken bir işimiz var ve biz elde edeceğimiz kâra bakıyoruz” demek dışında başka bir şey beklenemezdi.

Batuhan SELVİ

Yazarın Son Makaleleri

Sosyal Ağlarda Paylaş

Twitter Facebook Google+ E-mail

Kategoriler

Son Yazılar